MAJÓWKA 2019

MAJÓWKA 2019

Tegoroczny start pociągów na Żuławskiej Kolei Dojazdowej uruchamianych przez licencjonowanego przewoźnika kolejowego, Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych, zaplanowany został na święto 1 maja.  Standardowo przygotowania do rozpoczęcia przewozów wystartowały na początku stycznia 2019 roku. Zaczęliśmy od ułożenia rozkładu jazdy – powtórzyliśmy wariant z zeszłego roku, który doskonale sprawdził się na gruncie. Dwa pociągi w ruchu oraz wydłużone godziny kursowania na pasie nadmorskim. W kolejnym etapie nasi kolejarze i wolontariusze pracowali przy utrzymaniu infrastruktury, remontach taboru i pracach administracyjnych. Kwiecień upłynął pod znakiem prac porządkowych i przygotowań do majówki. 1 maja 2019 roku na żuławskie tory wyjechały pociągi prowadzone przez wagony motorowe MBxd2-212 i MBxd2-304. Te dwie maszyny prowadziły później wszystkie pociągi podczas tegorocznej majówki.

MAJÓWKA 2019

03.05.2019. Pociąg osobowy z Prawego Brzegu Wisły do Sztutowa zbliża się do przystanku Jantar Port. Fot. Przemysław Strzyżewski.

Czas na małe podsumowanie pięciu dni majówki. W zeszłym roku przewieźliśmy dokładnie 3173  podróżnych, więc założenia na ten rok były podobne. Niestety, nasze plany skutecznie zweryfikowała aura. Pogoda przez całą majówkę na Żuławach była w kratkę – trochę słońca, przelotny deszcz, silny wiatr oraz temperatury nie przekraczające 10 stopni Celsjusza. Mimo to, przewieźliśmy dokładnie 2 519 osób co też daje nam powody do satysfakcji. W ramach ciekawostki, przedstawiamy majówkę na Żuławskiej Kolei Dojazdowej w liczbach:

  • 5 dni kursowania
  • 15 przewiezionych psów
  • 40 uruchomionych pociągów
  • 83 przewiezione rowery
  • 101 sprzedanych biletów z ulgą „Karta Dużej Rodziny”
  • 710 pociągo-kilometrów (tyle łącznie przejechały nasze pociągi)
  • 2 519 przewiezionych podróżnych
  • 23 928 pasażero-kilometrów (tyle łącznie przejechali nasi pasażerowie)

Struktura przewiezionych pasażerów z podziałem na dni:

DZIEŃ LICZBA OSÓB
1 maja 677
2 maja 394
3 maja 664
4 maja 533
5 maja 251
SUMA 2 519

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy odwiedzili nas w majówkę. Szczególnie podziękowania dla naszych podróżnych – tych stałych oraz nowych, dla których była to pierwsza podróż Żuławską Koleją Dojazdową. Pamiętajcie, że kupując bilet na przejazd pociągiem przyczyniacie się do bieżącego utrzymania naszej kolei, która wymaga dużych nakładów nie tylko finansowych, ale również sił społecznych. Do zobaczenia już niebawem, bo 1 czerwca w pociągach Żuławskiej Kolei Dojazdowej!