Nowy Dwór Gdański Cmentarz – Nowy Dwór Gdański (2,0 km)

Z Nowego Dworu Gdańskiego na południe prowadzi linia, która niegdyś łączyła „stolicę Żuław” z Lichnowami i z Lisewem Malborskim. Ruch pasażerski na tej linii zawieszono w 1996 r. Do dzisiaj przetrwał odcinek do przystanku Nowy Dwór Gdański Cmentarz.

Wyjazd w stronę Cmentarza odbywa się z południowej głowicy stacji Nowy Dwór Gdański Wąskotorowy. Tuż za ulicą Warszawską linia zbliża się do toru normalnego nieczynnej obecnie linii Nowy Dwór Gdański – Szymankowo. Tory rozdzielają się w okolicach wiaduktów – drogi nr 7 oraz ekspresowej S7 łączącej Trójmiasto z Warszawą. Linia wąskotorowym ostrym łukiem odbija w prawo w stronę rzeki. Nieformalnie tutaj następuje zmiana nazwy tego cieku z Tugi na Świętą. Kilkaset metrów przed walem przeciwpowodziowym znajduje się peron przystanku Nowy Dwór Gdański Cmentarz. Został on zbudowany jeszcze za Polskich Kolei Państwowych by obsługiwać Cmentarz Komunalny – służy dowozowi lokalnej społeczności podczas uroczystości Wszystkich Świętych, gdy trudno znaleźć miejsce parkingowe w pobliżu nowodworskiej nekropolii.

Kolej Żuławska jest jedyną, która uruchamia pociągi pasażerskie w ramach publicznego transportu zbiorowego zapewniając ekologiczny i wydajny dojazd z centrum miasta do Cmentarza Komunalnego.