13

Podsumowanie przewozów w 2015 roku

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych podsumowało kursowanie rozkładowych pociągów na Żuławskiej Kolei Dojazdowej w 2015 roku. Podstawowym segmentem działalności kolei wąskotorowej na Żuławach były przewozy pasażerskie realizowane według rozkładu jazdy na liniach Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo, Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Nowy Dwór Gdański – Nowy Dwór Gdański Cmentarz Komunalny. W 2015 roku kursowaliśmy w czasie długiego weekendu majowego (3 dni), w święto Bożego Ciała (1 dzień) oraz w okresie letnich wakacji szkolnych (65 dni). Ponadto uruchamialiśmy dodatkowe pociągi podmiejskie w okresie 31 październik – 1 listopad (2 dni) z okazji uroczystości Wszystkich Świętych. W tym czasie przewieźliśmy 48 521 pasażerów, co stanowi wzrost do poprzedniego roku o ponad 12,5%! To kolejny rok z rzędu, gdzie notujemy zwiększenie liczby podróżnych o kilka tysięcy osób. Tak wysoki wynik to efekt tegorocznego upalnego lata, ale przede wszystkim dzięki spójnej ofercie przewozowej.  Powrót marki JANTAR EXPRESS (rozpoznawalnej od 1978 r.) jako codziennych wakacyjnych pociągów kursujących po Mierzei i Żuławach według cyklicznego równoodstępowego rozkładu jazdy (równe godziny odjazdów przez cały dzień z wszystkich przystanków) okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Atrakcyjne ceny biletów i jednoczesne honorowanie wszystkich ulg ustawowych, w tym najpopularniejszych: dla dzieci i uczniów (37%) sprawiły, że odkryte wagony tzw. „letniaki” kursujące w składach Żuławskiej Kolei Dojazdowej były wypełnione do ostatniego miejsca. Dzieci do lat 4 podróżują bezpłatnie wraz z wózkami, co w połączeniu z wprowadzeniem od 2015 r. zniżek dla posiadaczy „Karty dużej rodziny” (37%) przekłada się na wysoką frekwencję rodzin z najmłodszymi.

Tradycyjnie zapewniamy obsługę transportową imprez plenerowych. Wzięliśmy udział m.in. w rekonstrukcji historycznej przy okazji I Kongresu Żuławskiego. Przejazd koleją wąskotorową towarzyszył także inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa. Już po raz trzeci uruchomiliśmy ogólnodostępne pociągi nocne: dojazd (i powrót) mieszkańcom Nowego Dworu Gdańskiego na słynną imprezę muzyczną –  na „Lato z Radiem” w Stegnie, które cieszą się coraz większą popularnością.

Uruchomionych zostało łącznie 14 pociągów specjalnych z indywidualnym rozkładem jazdy. Każdym z nich podróżowało od kilku do kilkuset osób. Z oferty tej korzystali nie tylko Polacy, ale również miłośnicy kolei z Niemiec i Szwecji.

Z połączeń organizowanych na przełomie października i listopada celem dowozu mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego na oddalony około 2 km Cmentarz Komunalny skorzystało aż 988 osób co oznacza stały, coroczny wzrost liczby pasażerów w tej relacji.

Liczymy na dalszy wzrost popularności połączeń JANTAR EXPRESS’u oraz naszych dodatkowych pociągów w kolejnych sezonach. Byłoby to niemożliwe bez współpracy kolei wąskotorowej z różnymi graczami branży turystycznej: właścicielami obiektów noclegowych, parków tematycznych i restauracji, a także organizacjami pozarządowymi Żuław Wiślanych i Bursztynowego Wybrzeża. Linie Żuławskiej Kolei Dojazdowej stanowią kręgosłup regionalnego produktu turystycznego, łącząc walory środowiska przyrodniczego i elementy dziedzictwa kultury Żuław i Mierzei Wiślanej.