Podsumowanie roku 2018
Kończy się rok 2018, a więc jest to idealna okazja do krótkiego podsumowania działalności Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych na Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Podstawowym segmentem działalności kolei wąskotorowej na Żuławach były oczywiście przewozy pasażerskie realizowane według rozkładu jazdy na liniach Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo, Nowy Dwór Gdański – Stegna Gdańska oraz Nowy Dwór Gdański – Nowy Dwór Gdański Cmentarz Komunalny. Nie zabrakło również wydarzeń „około przewozowych”.
13 stycznia 2018 roku swoją premierę miał kilkudziesięciu minutowy film dokumentalny o aktualnych działaniach kolejarzy na Żuławach. W materiale wideo nasi pracownicy oraz wolontariusze opowiadają o historii, ciekawostkach, pracy kolejarzy na Żuławach dawniej i dziś, taborze, unikalnym moście obrotowym a także bieżącej działalności. Film został zrealizowany na potrzeby przedstawienia szerszej publiczności naszych działań, a także problemów z jakimi borykamy się na co dzień. Materiał dostępny jest na naszym kanale w portalu Youtube.
Dalsze dni pierwszego kwartału 2018 roku upłynęły pod znakiem pociągów roboczych uruchamianych przy okazji utrzymania infrastruktury, a także porządkowania terenów kolejowych. Jednocześnie działaliśmy na polu administracyjnym przygotowując się do wiosennych przewozów pasażerskich. Już w lutym ogłosiliśmy rozkład jazdy na cały 2018 rok uwzględniając w kalendarzu najważniejsze długie weekendy w roku, a także letni i wiosenny szczyt przewozowy. Co ważne, nasza oferta rozkładowa jest utrzymywana na tym samym poziomie od kilku lat (stabilny, sprawdzony rozkład jazdy), dzięki czemu wyróżniamy się na rynku kolejowych przewozów pasażerskich w skali kraju.
W marcu dużą część czasu poświęciliśmy na przygotowania do kwietniowych targów „Żuławy w Gdańsku”, które odbyły się w dniach 21-22 kwietnia. Była to już druga edycja tego wydarzenia, jednak po raz pierwszy wzięliśmy w niej swój czynny udział. Impreza była związana z promocją kultury, historii oraz turystyki Żuław Wiślanych. W ciągu dwóch dni odbywały się wykłady oraz pokazy filmów o Żuławach (m.in. o domach podcieniowych, mennonitach, kuchni żuławskiej, Machandlu, Pętli Żuławskiej, żuławskich skansenach, serowarstwie, historiach żuławskich wsi). Na specjalnie przygotowanych stoiskach w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku odbyły się promocje książek tematycznych i prezentacje gmin żuławskich. Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy ofertę handlową na rok 2018 ze szczególnym uwzględnieniem pociągów kursujących już od 1 maja. Odwiedzający mogli ponadto zobaczyć film dokumentalny o bieżących działaniach kolejarzy na Żuławach, a także nabyć gadżet z unikalnej kolekcji kolei wąskotorowej. Dodatkowym elementem wyposażenia stoiska był moduł makiety w skali H0e wykonany przez Adama Florina z Tczewa, który odzwierciedlał typowo żuławską linię kolejową.
Najważniejszym dla nas wydarzeniem kwietnia była premiera nowego wydawnictwa poświęconego losom Żuławskiej Kolei Dojazdowej. 21 kwietnia podczas „Żuław w Gdańsku” zaprezentowana została książka autorstwa Filipa Bebenowa i Przemysława Strzyżewskiego, która opowiada o trudnych losach żuławskiej wąskotorówki od chwili jej powstania, poprzez czasy Polskich Kolei Państwowych i likwidację w 1996 roku. W znaczącym stopniu, autorzy podjęli próbę zebrania całości działalności powstałej po 2000 roku Żuławskiej Kolei Dojazdowej, która rękami wolontariuszy Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych przy wsparciu samorządów została reaktywowana i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Książka dokładnie opisuje dlaczego i w jaki sposób zlikwidowano kolej za czasów PKP, a także żmudny proces jej odbudowy. Kolejne rozdziały poświęcone są przewozom pasażerskim, infrastrukturze oraz taborze jaki występuje dziś na żuławskich torach z odniesieniem do wszystkich pojazdów tych serii, które kiedykolwiek pojawiły się na Żuławach. W publikacji nie mogło zabraknąć dokładnego opisu zabytkowej „perły” Żuław – mostu obrotowego w Rybinie z 1906 roku. Całość obrazuje prawie 400 kolorowych zdjęć z lat 1989 – 2017, a także archiwalne dokumenty przewozowe, bilety, telegramy, pisma itp. Publikacja objęta jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka. Kilka dni później książka oficjalnie trafiła do sprzedaży. Do końca 2018 roku sprzedanych zostało ponad 300 egzemplarzy, co stanowi około 75% całego nakładu! Książka dostępna jest w sprzedaży bezpośrednio w naszej siedzibie Nowym Dworze Gdańskim oraz w sklepie internetowym.
1 maja zainaugurowaliśmy rozkładowe przewozy pasażerskie w 2018 roku. Kursowaliśmy przez całą majówkę aż do 6 maja. Następnie jeździliśmy w długi weekend Bożego Ciała (31 maj – 3 czerwiec), we wszystkie weekendy czerwca i od 23 czerwca codziennie aż do 1 września. Jesienna przerwa i ostatnie 3 dni pociągów rozkładowych to okres „Wszystkich Świętych”.
MIESIĄC | DNI KURSOWANIA | LICZBA POCIĄGÓW | LICZBA PODRÓŻNYCH |
MAJ | 7 | 56 | 3 657 os. |
CZERWIEC | 15 | 132 | 8 112 os. |
LIPIEC | 31 | 284 | 28 460 os. |
SIERPIEŃ | 31 | 284 | 28 582 os. |
WRZESIEŃ | 1 | 12 | 470 os. |
PAŹDZIERNIK | 1 | 16 | 59 os. |
LISTOPAD | 2 | 34 | 1 521 os. |
TOTAL | 88 | 818 | 70 861 os. |
W ciągu 88 dni w roku przewieźliśmy w sumie 70 861 pasażerów, co jest naszym największym osiągnięciem do tej pory. To wzrost aż o 9,66% w porównaniu do liczby przewiezionych pasażerów w 2017 roku (64 015 os.). W letnich miesiącach sporo pracy poświęciliśmy na prawidłowej realizacji pociągów rozkładowych, aby móc przewieźć wszystkich chętnych, którzy chcieli skorzystać z usług naszej zabytkowej kolei. Niestety, w związku z problemami technicznymi byliśmy zmuszeni odwołać kilka pociągów za co najmocniej przepraszamy. W sierpniu uruchomiliśmy jeszcze pociągi specjalne na wieczorny koncert „Lato na MAXXXa” w Stegnie (następca koncertów „Lato z Radiem”).
Jednocześnie podkreślaliśmy swoją obecność w mediach, które coraz bardziej zaczęły interesować się naszą działalnością. To bardzo dobry znak – im więcej osób pozna Żuławską Kolej Dojazdową tym łatwiej nam będzie „walczyć” o jej zachowanie. W ciągu sezonu letniego spotykaliśmy się m.in. z dziennikarzami Radia Gdańsk, z którymi poruszaliśmy bieżące tematy, a także możliwości rewitalizacji normalnotorowej linii kolejowej nr 256 Szymankowo – Nowy Dwór Gdański i ewentualny powrót pociągów. Gościliśmy również u siebie ekipę telewizyjną, która nagrywała zdjęcia do programu „Naturalnie Polska” emitowanego w kanale Planete+. Prowadzący program Łukasz Tulej odkrył walory historyczne naszej kolei oraz jej atrakcyjność jako swego rodzaju „wehikułu czasu”. Nasz udział emitowany był w 10 odcinku 4 sezonu programu podróżniczo-przygodowego „Naturalnie Polska”.
1 września zakończyliśmy przewozy według letniego rozkładu jazdy. Już następnego dnia rozpoczęliśmy przygotowania do pociągów w okresie „Wszystkich Świętych”. W związku z coraz większym zapotrzebowaniem w tym czasie na publiczny transport w powiecie nowodworskim, a także w samym Nowym Dworze Gdańskim, postanowiliśmy wprowadzić nowe rozwiązania przewozowe. Pod koniec września opublikowaliśmy rozkład jazdy, który przewidywał szereg udogodnień dla pasażerów, m.in. nowe, tymczasowe przystanki na terenie Nowego Dworu Gdańskiego, dojazd na cmentarze w Stegnie i Sztutowie, a także przywóz i odwóz pasażerów ze Sztutowa i Stegny na główną mszę na cmentarzu w Nowym Dworze Gdańskim. Całość dopełniło zagęszczenie rozkładu jazdy do aż 16 pociągów dziennie kursujących od godziny 7:25 do 20:35. Pociągi jeździły od 31 października do 2 listopada. W ciągu 3 dni uruchomiliśmy 50 pociągów przejeżdżając 400 kilometrów i przewożąc 1 580 osób. Ten wynik to ogromny sukces (to aż 769 pasażerów więcej niż w 2017 roku) i potwierdzenie słuszności naszych decyzji dotyczących organizacji przewozów w tych dniach.
Pod koniec roku miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń ostatnich lat. W dniu 8 listopada 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim została podpisana umowa na dofinansowanie projektu opracowania dokumentacji przygotowawczej rewitalizacji infrastruktury Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Umowa została podpisana przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka oraz zarząd Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych. Wartość całego projektu to 1,2 mln zł, a unijne dofinansowanie wynosi 850 tys. zł. Podpisanie umowy oznacza środki unijne dla PTMKŻ, na opracowanie pełnej dokumentacji potrzebnej do późniejszej ewentualnej modernizacji kolei na Żuławach. Umowa obejmuje przygotowanie dokumentów na rewitalizację infrastruktury regionalnego systemu transportowego Żuławskiej Kolei Dojazdowej na odcinkach Prawy Brzeg Wisły – Stegna – Sztutowo oraz Stegna – Nowy Dwór Gdański – Nowy Dwór Gdański Cmentarz Komunalny. Wszystko po to, aby kolej wąskotorowa stała się transportowym kręgosłupem Żuław i służyła dalej turystom oraz mieszkańcom przez cały rok. Realizacja projektu potrwa do 2020 roku. Otrzymane dofinansowanie to wielkie wyróżnienie, a także nagroda za całokształt naszej działalności związanej z reaktywacją, utrzymaniem oraz zarządzaniem Żuławską Koleją Dojazdową.
Rok kończymy krótkim filmem ze statystyką przewozową.
Obecnie przygotowujemy rozkład jazdy na 2019 rok. Szczegóły opublikujemy jeszcze w pierwszych tygodniach nowego roku. Zachęcamy również do śledzenia naszych kanałów w serwisach społecznościowych:
YouTube – https://www.youtube.com/channel/UCejyJP38CKWdI-MTr08NhoQ
Facebook – https://www.facebook.com/Zulawska.Kolej.Dojazdowa