DSC_3459

PODSUMOWANIE SEZONU 2017

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych od wielu lat swoją działalność koncentruje na Żuławach, obsługując od 2003 roku w roli przewoźnika kolejowego linie wąskotorowe położone na terenie Powiatu Nowodworskiego. Dnia 2 września 2017 roku zakończyliśmy przewozy pasażerskie w letnim sezonie turystycznym na Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Za nami przewozy według wiosennego (kwiecień – maj – czerwiec) oraz letniego (czerwiec – lipiec – sierpień – wrzesień) rozkładu jazdy. Po tygodniu od przyjazdu ostatniego pociągu na stację końcową w Nowym Dworze Gdańskim, przyszedł czas na podsumowanie naszego kursowania w tym roku. Jednocześnie przypominamy, że przed nami jeszcze rozkładowe kursy pociągów w ramach „Wszystkich Świętych” w dniach 31 października – 2 listopada 2017. Szczegóły dotyczące tej oferty przedstawimy niebawem.

Czyszczenie rowków przejazdowych pod koniec zimy. | 04.03.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Czyszczenie rowków przejazdowych pod koniec zimy. | 04.03.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Standardowo wzorem poprzednich lat, prace przygotowawcze do przewozów pasażerskich w bieżącym roku ruszyły już pod koniec 2016 roku. Zaczęliśmy od ułożenia rozkładu jazdy, który – w ramach publicznego transportu zbiorowego- został tradycyjnie uzgodniony ze Starostą Powiatu Nowodworskiego. Tym razem, podeszliśmy nieco ambitniej do tematu, odpowiadając na sygnały płynące od mieszkańców oraz sugestie zgłaszane przez stałych klientów. Zaproponowaliśmy naszym podróżnym dwie oferty tj. „Wiosna” oraz „Lato”. Dzięki temu, już na początku 2017 roku było wiadomo, które pociągi pojadą wiosną, a które latem. Znacznie ułatwiło to wcześniejsze planowanie podróży przez odwiedzających nas turystów, a także pozwoliło dużo wcześniej dotrzeć z informacją do większości zainteresowanych osób. Ponadto rozszerzyliśmy kursowanie naszych pociągów o wszystkie weekendy w czerwcu, co spotkało się z dużym entuzjazmem wśród gości przebywających na Mierzei Wiślanej i przełożyło się na bardzo wysoką frekwencję w wagonach. Systematyczne wydłużanie szczytu sezonu turystycznego leży w interesie całego regionu, a Żuławska Kolej Dojazdowa dostosowuje swoją ofertę do potrzeb transportowych ludności na obszarze Żuław i Mierzei.

Nie udało się uniknąć w tym roku korekty cennika biletów za przejazd. Wzrost  cen biletów normalnych o 1 zł na trasie Prawy Brzeg Wisły – Sztutowo spowodowany był rosnącymi potrzebami inwestycyjnymi i utrzymaniem taboru kolejowego oraz zabytkowej infrastruktury. Często podkreślamy, że sprzedaż biletów w pociągach rozkładowych jest głównym i w zasadzie jedynym źródłem utrzymania Żuławskiej Kolei Dojazdowej. W obliczu dużego popytu na rozszerzanie oferty przewozowe ruch ten był związany z perspektywą przyszłości funkcjonowania kolei wąskotorowej na Żuławach. Jednocześnie udało się utrzymać ceny biletów na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna na stałym od lat poziomie, dzięki czemu nasze pociągi są bezkonkurencyjne cenowo wobec regionalnych autobusów jadących znacznie dłużej przez zakorkowane drogi prowadzące nad Bałtyk. Ponadto, uwzględniając potrzeby mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego obniżono ceny biletów z Nowego Dworu do Jantaru i Sztutowa z 12 zł do 10 zł, a także nowa oferta biletów miesięcznych pozwalająca na sprawny i tani dojazd do pracy w Stegnie. Przełożyło się to na wzrost zainteresowania tymi odcinkami zarówno wśród pasażerów dojeżdżających do Stegny, jak i turystów z Mierzei zwiedzających stolicę Żuław w weekendy.

MBxd2-304 z wiosennym popołudniowym pociągiem do Nowego Dworu Gdańskiego oczekuje na odjazd ze Stegny. | 30.04.2017 | Fot. Adam Florin.

MBxd2-304 z wiosennym popołudniowym pociągiem do Nowego Dworu Gdańskiego oczekuje na odjazd ze Stegny. | 30.04.2017 | Fot. Adam Florin.

Jantar - pociąg osobowy z Prawego Brzegu Wisły do Sztutowa wjeżdża na stację. | 17.06.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Jantar – pociąg osobowy z Prawego Brzegu Wisły do Sztutowa wjeżdża na stację. | 17.06.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Po ogłoszeniu rozkładu jazdy i oferty handlowej oraz dopełnieniu wszelkich administracyjnych formalności, przyszedł czas na wiosenne prace torowe oraz przygotowanie taboru w postaci wagonów i lokomotyw do jazdy. Odświeżone zostały wnętrza wagonów „letniaków”, a także wagonu motorowego MBxd2-212, który jest dumą Towarzystwa i podstawowym pojazdem wykorzystywanym w ruchu planowym. Przed wyjazdem pociągów rozkładowych dokonano oględzin technicznych rozjazdów oraz obchód wszystkich linii kolejowych. Wymieniono setki podkładów, oczyszczono wszystkie rowki przejazdowe, a także dokonano bieżących napraw toru. Wolontariusze działający w PTMKŻ uzupełniali skradzione i zdewastowane wskaźniki sygnalizacyjne, a także przygotowywali przystanki do obsługi podróżnych (czyszczenie, koszenie, malowanie krawędzi, wieszanie tablic z rozkładem jazdy). Przewozy pasażerskie zainaugurowaliśmy w dniu 29 kwietnia i według wiosennego rozkładu jazdy kursowaliśmy w wybrane weekendy aż do 18 czerwca. Następnie, już od 24 czerwca codziennie nasze pociągi wyruszały w trasę aż do 2 września. Dodatkowo, w weekendy uruchamiany był drugi obieg z tzw. „krótkim pociągiem”, który wiosną łączył popołudniu Nowy Dwór Gdański ze Stegną, a w wakacje dwukrotnie w ciągu dnia Nowy Dwór Gdański ze Stegną i Jantarem.

Prawy Brzeg Wisły. Lxd2-294 ze składem pociągu do Sztutowa. | 17.08.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Prawy Brzeg Wisły. Lxd2-294 ze składem pociągu do Sztutowa. | 17.08.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Jak każdy zarządca i przewoźnik kolejowy, w swojej codzienności transportu kolejowego napotykamy na różne trudne sytuacje. Nie ominęły nas w tym roku awarie pojazdów, które kilkakrotnie spowodowały, że pociągi docierały do stacji przeznaczenia z opóźnieniem. Zdecydowana większość naszych pociągów kursowała planowo zgodnie z rozkładem jazdy.

O dużym szczęściu mogą mówić użytkownicy dróg przecinających w jednym poziomie tor kolejowy. Kierowcy pojazdów drogowych, w szczególności młodzi kierujący lekkimi akumulatorowymi „meleksami’, stanowili duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu kolejowego oraz drogowego. Borykamy się z utrzymaniem aż 128 przejazdów kolejowo – drogowych. Wielokrotne lekceważenie znaków drogowych (w tym „STOP”) oraz zasad ruchu drogowego stało się dla niektórych kierowców codziennością. Na całe szczęście nie doszło do tragedii, ale bardzo niebezpiecznych sytuacji były setki. Wciąż apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek przy pokonywaniu przejazdów kolejowych, gdyż nasze pociągi ważą nawet 120 ton i w zderzeniu z takim kolosem żaden kierowca oraz jego pasażerowie nie będą mieć szans, tym bardziej w „meleksie”. Nowym wyzwaniem okazało się zjawisko, które szczególnie nasiliło się tego lata – blokowanie toru kolejowego przez pozostawione, zaparkowane w skrajni toru samochody w okolicach Muzeum Stutthof w Sztutowie oraz w Jantarze. Nasze pociągi przyjeżdżały do Sztutowa opóźnione, z powodu oczekiwania na policję i lawety, które pozbywały się nieprzepisowo zaparkowanych samochodów. Dopiero na początku sierpnia po ustawieniu dodatkowych znaków przypominających o zakazie parkowania w odległości 10 m od przejazdu kolejowego sytuacja nieco się unormowała. 

Samochód w skrajni toru na przejeździe w Sztutowie. | 22.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Zaparkowany i pozostawiony samochód w skrajni toru na przejeździe w Sztutowie. | 22.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Dzięki wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań sprzedażowych w dystrybucji biletów (terminale mobilne, aplikacje komórkowe oraz internetowy system sprzedaży), od 2011 roku jesteśmy w stanie bardzo dokładnie analizować frekwencję i napełnienia pociągów na poszczególnych odcinkach linii ŻKD. Prezentowane dane statystyczne są zatem pozbawione szacunków i uogólnień. Zawierają one wyniki sprzedaży biletów wyłącznie w pociągach rozkładowych. Frekwencja w pociągów pozarozkładowych (dodatkowych, specjalnych, wynajem) nigdy nie wchodzi do podawanej przez nas ogólnej liczby pasażerów, choć organizujemy kilkadziesiąt takich imprez w ciągu całego roku.

W 2017 roku kursowaliśmy zgodnie z rozkładem jazdy przez 84 dni:

  • 29 – 30 kwietnia
  • 1 – 3 maja
  • 3 – 4, 10 – 11, 15 – 18 czerwca
  • 24 czerwca – 2 września
MIESIĄC DNI KURSOWANIA LICZBA PODRÓŻNYCH
KWIECIEŃ 2 488 os.
MAJ 3 1 679 os.
CZERWIEC 15 6 489 os.
LIPIEC 31 26 718 os.
SIERPIEŃ 31 27 342 os.
WRZESIEŃ 2 488 os.
TOTAL 84 63 204 os.

Przez cały okres kursowania przewieźliśmy dokładnie 63 204 osób, co dało niestety dało -2,24% spadku w stosunku do ilości przewiezionych pasażerów w całym 2016 roku (64 651 osób). Z racji geograficznego położenia kolei wąskotorowej na Żuławach nad Zatoką Gdańską, frekwencja w pociągach w letnim sezonie turystycznym jest mocno uzależniona od pogody. Tegoroczne lato, w szczególności początek, było jednym z najzimniejszych i deszczowych w ostatnich latach. Temperatura wody w Bałtyku była najniższa od co najmniej kilkunastu lat! Niska temperatura powietrza oraz wody skutecznie zniechęciły turystów do wypoczynku w nadmorskich kurortach, nie tylko na Żuławach ale również na całym polskim wybrzeżu. Cieszy natomiast wzrost przewozów na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna, gdzie przewieźliśmy 7 103 osób. Oznacza to zmianę o 12,95% w stosunku do roku ubiegłego (6 386 osób). Mimo wszystko, cały sezon zarówno wiosenny jak i letni należy zaliczyć do udanych. Nasza kolej kursuje dla Was – Pasażerów i niezależnie od wyników frekwencji będziemy prowadzić kolej do ciągłego rozwoju i zaspakajania potrzeb oraz oczekiwań naszych klientów. Wszak w całym procesie transportu kolejowego, który organizujemy, zadowolony Pasażer jest dla nas najważniejszy.

Poranny pociąg z Nowego Dworu Gdańskiego zbliża się do Junoszyna. | 29.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Poranny pociąg z Nowego Dworu Gdańskiego zbliża się do Junoszyna. | 29.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Wciąż dużą popularnością na Żuławach cieszą się wycieczki rowerowe. Dzięki codziennemu wystawianiu do składu pociągu wagonu bagażowo – rowerowego, przystosowanego do przewozu dużej liczby rowerów, a także atrakcyjnej cenie biletu na przewóz roweru, przewieźliśmy w tym roku 576 rowerów. Podróże pociągami Żuławskiej Kolei Dojazdowej sprzyjają również zabieraniu w podróż swoich czworonożnych przyjaciół – w tym roku przewieźliśmy 112 psów. W nadmorskich miejscowościach położonych na Żuławach takich jak Sztutowo, Stegna, Jantar czy Mikoszewo dużą popularnością cieszą się ośrodki kolonijne. Organizatorzy kolonii często wybierają przejazd naszym pociągiem jako jedna z głównych atrakcji wypoczynku dzieci. W bieżącym roku z naszych usług  w pociągach rozkładowych skorzystało 5 577 osób w ramach grup zorganizowanych. 

Jantar. Weekendowy skład do Nowego Dworu Gdańskiego gotowy do drogi. | 16.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Jantar. Weekendowy skład do Nowego Dworu Gdańskiego gotowy do drogi. | 16.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

W 2016 roku zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowości w naszej ofercie – biletów miesięcznych. Pilotażowy okres wykazał zapotrzebowania na tego rodzaju bilety dla mieszkańców Nowego Dworu Gdańskiego i Tujska, którzy dojeżdżają codziennie do pracy w Stegnie. W tym roku rozszerzyliśmy ofertę biletów okresowych, dodatkowo obniżając cenę. W ciągu dwóch miesięcy wakacji sprzedaliśmy łącznie 11 biletów miesięcznych, 6 z Nowego Dworu Gdańskiego oraz 5 z Tujska. Również obniżona cena biletu sieciowego całodziennego, która wynosiła 49,00 zł zyskała uznanie w oczach podróżnych. Sprzedaliśmy ich dokładnie 21 sztuk, w tym 6 ulgowych.

Stegna Gdańska. Krzyżowanie dwóch pociągów - do Prawego Brzegu Wisły z MBxd2-212 oraz do Nowego Dworu Gdańskiego z Lxd2-315 w tle. | 15.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Stegna Gdańska. Krzyżowanie dwóch pociągów – do Prawego Brzegu Wisły z MBxd2-212 oraz do Nowego Dworu Gdańskiego z Lxd2-315 w tle. | 15.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Coraz większym udogodnieniem dla podróżnych jest mobilna, bezgotówkowa forma zakupu biletu. Drugi rok z rzędu korzystamy z własnego systemu sprzedaży biletów na stronie www.kolejzulawska.pl, który obsługuje nam firma Teroplan, właściciel popularnego portalu e-podróżnik.pl. W całym sezonie sprzedaliśmy łącznie 866 biletów w mobilnych systemach sprzedaży (Internet, aplikacja moBILET). 

Jantar Leśniczówka. Do pociągu wsiada wycieczka kolonijna. | 29.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Jantar Leśniczówka. Do pociągu wsiada wycieczka kolonijna. | 29.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Pociąg relacji Jantar - Nowy Dwór Gdański zbliża się do przystanku Junoszyno. | 29.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Pociąg relacji Jantar – Nowy Dwór Gdański zbliża się do przystanku Junoszyno. | 29.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Bardzo ważną dla nas linią komunikacyjną jest odcinek Nowy Dwór Gdański – Stegna. To tutaj wprowadzamy najwięcej udogodnień dla mieszkańców Powiatu Nowodworskiego, którzy na co dzień korzystają z naszych usług. Kursują dodatkowe, weekendowe pociągi, obniżamy ceny biletów, a także organizujemy liczne pociągi specjalne związane z wydarzeniami w regionie. Wieczorem 6 sierpnia w trasę wyruszyły pociągi na koncert „Lato z Radiem”, który odbył się w Stegnie. To już 5 rok z rzędu, kiedy zapewniamy również nocny powrót do domu po zakończonym koncercie. W noc z 6 na 7 sierpnia, podróżowało z nami 218 podróżnych, dla których nasz pociąg był jedyną możliwością powrotu do Nowego Dworu Gdańskiego.

Ostatni rozkładowy pociąg sezonu letniego podczas postoju na przystanku Tujsk. | 02.09.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Ostatni rozkładowy pociąg sezonu letniego podczas postoju na przystanku Tujsk. | 02.09.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy odwiedzili nas w minionym roku. Szczególne podziękowania dla naszych podróżnych – tych stałych oraz nowych, dla których była to pierwsza podróż naszą koleją. Pamiętajcie, że kupując bilet na przejazd pociągiem przyczyniacie się do bieżącego utrzymania naszej kolei, która wymaga dużych nakładów nie tylko finansowych, ale również sił społecznych. Do zobaczenia w przyszłym roku w pociągach Żuławskiej Kolei Dojazdowej! W tym miejscu duże podziękowania należą się również dla pracowników i wolontariuszom Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, którzy codziennie wykazują się ogromnym zaangażowaniem i poświęcają swój czas oraz fundusze w utrzymanie Żuławskiej Kolei Dojazdowej oraz aby każdy nasz pociąg bezpiecznie wyruszył i dotarł do celu, jednocześnie będąc największą atrakcją turystyczną na Żuławach. WIELKI SZACUNEK DLA NICH WSZYSTKICH!

Drużyna trakcyjna oraz konduktorska przy lokomotywie Lxd2 w Stegnie. | 15.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Drużyna trakcyjna oraz konduktorska przy lokomotywie Lxd2 w Stegnie. | 15.07.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Drużyna trakcyjna oraz konduktorska na stacji Prawy Brzeg Wisły w ostatni dzień sezonu letniego. | 02.09.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Obsługa pociągu na stacji Prawy Brzeg Wisły w ostatni dzień sezonu letniego. | 02.09.2017 | Fot. Przemysław Strzyżewski.

Przypominamy również, że najbliższe rozkładowe pociągi zostaną uruchomione na Cmentarz Komunalny w Nowym Dworze Gdańskim w okresie „Wszystkich Świętych” w dniach 31 października – 2 listopada 2017 roku. Szczegóły poznacie Państwo wkrótce.