04

Podsumowanie sezonu 2018

Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych od wielu lat swoją działalność koncentruje na Żuławach, obsługując od 2003 roku w roli przewoźnika kolejowego linie wąskotorowe położone na terenie Powiatu Nowodworskiego. Dnia 1 września 2018 roku zakończyliśmy przewozy pasażerskie w letnim sezonie turystycznym na Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Za nami przewozy według wiosennego (maj – czerwiec) oraz letniego (czerwiec – lipiec – sierpień – wrzesień) rozkładu jazdy. Po kilkunastu dniach od przyjazdu ostatniego pociągu na stację końcową w Nowym Dworze Gdańskim, przyszedł czas na podsumowanie naszego kursowania w tym roku. Jednocześnie przypominamy, że przed nami jeszcze rozkładowe kursy pociągów w ramach „Wszystkich Świętych” w dniach 31 października – 2 listopada 2018. Szczegóły dotyczące tej oferty przedstawimy niebawem.

Wieczorny pociąg ze Sztutowa do Jantaru tuż za przystankiem Sztutowo Muzeum. Fot. Przemysław Strzyżewski.

Wieczorny pociąg ze Sztutowa do Jantaru tuż za przystankiem Sztutowo Muzeum. Fot. Przemysław Strzyżewski.

W 2018 roku powtórzyliśmy rozkład jazdy z ubiegłego roku – kursowaliśmy na wiosnę w wybrane weekendy oraz codziennie w wakacje szkolne. Przewozy pasażerskie zainaugurowaliśmy w majówkę, dokładnie 1 maja i według wiosennego rozkładu jazdy kursowaliśmy do 17 czerwca. Następnie, już od 23 czerwca codziennie nasze pociągi wyruszały w trasę aż do 1 września. Dodatkowo, w weekendy uruchamiany był drugi obieg z tzw. „krótkim pociągiem”, który wiosną łączył popołudniu Nowy Dwór Gdański ze Stegna, a w wakacje dwukrotnie w ciągu dnia Nowy Dwór Gdański ze Stegną i Jantarem. Jak każdy zarządca i przewoźnik kolejowy, w swojej codzienności transportu kolejowego napotykamy na różne trudne sytuacje losowe. Nie ominęły nas w tym roku awarie pojazdów oraz mostu obrotowego, które kilkukrotnie spowodowały, że pociągi docierały do stacji przeznaczenia z opóźnieniem. Zdecydowana większość naszych pociągów kursowała jednak planowo zgodnie z rozkładem jazdy.

Poranny pociąg z Nowego Dworu Gdańskiego do Prawego Brzegu Wisły na trasie Cyganek - Tujsk. Fot. Przemysław Strzyżewski.

Poranny pociąg z Nowego Dworu Gdańskiego do Prawego Brzegu Wisły na trasie Cyganek – Tujsk. Fot. Przemysław Strzyżewski.

Oferta handlowa od poprzedniego sezonu również nie uległa zmianie. Atrakcyjne ceny biletów oraz honorowanie wszystkich ulg ustawowych sprawiło, że podróże naszymi pociągami były przyjemniejsze i lżejsze dla portfeli naszych podróżnych. Bardzo cieszy nas fakt, iż stale rośnie sprzedaż biletów miesięcznych od czasu ich wprowadzenia w 2016 roku, kiedy w pilotażowym sezonie sprzedaliśmy 6 takich biletów. Rok później było ich już 11, a w tym roku sprzedaliśmy 15 biletów miesięcznych. Po raz pierwszy podróżni kursowali na podstawie takich biletów nie tylko na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna, ale również na pasie nadmorskim między Stegną, a Jantarem. Coraz większym udogodnieniem dla pasażerów jest mobilna, bezgotówkowa forma zakupu biletu. Trzeci rok z rzędu korzystamy z własnego systemu sprzedaży biletów na stronie www.kolejzulawska.pk, który obsługuje nam firma Teroplan, właściciel popularnego portalu e-podróżnik.pl, a od 2014 roku współpracujemy z moBILETEM, który oferuje aplikację na telefon komórkowy. W całym sezonie sprzedaliśmy łącznie 1871 biletów w mobilnych systemach sprzedaży, o ponad 1000 więcej niż w poprzednim roku.

Kierownik pociągu podaje sygnał odjazd dla pociągu do Sztutowa na przystanku Jantar Leśniczówka. Fot. Przemysław Strzyżewski.

Kierownik pociągu podaje sygnał odjazd dla pociągu do Sztutowa na przystanku Jantar Leśniczówka. Fot. Przemysław Strzyżewski.

Bardzo ważną dla nas linią komunikacyjną jest odcinek Nowy Dwór Gdański – Stegna. To tutaj wprowadzamy najwięcej udogodnień dla mieszkańców Powiatu Nowodworskiego, którzy na co dzień korzystają z naszych usług. Kursują dodatkowe, weekendowe pociągi, obniżamy ceny biletów, a także organizujemy liczne pociągi specjalne związane z wydarzeniami w regionie. Wieczorem 4 sierpnia w trasę wyruszyły pociągi na koncert „Lato na maXXXa”, który odbył się w Stegnie. To już 6 rok z rzędu, kiedy zapewniamy również nocny powrót do domu po zakończonym koncercie. W noc z 4 na 5 sierpnia, podróżowało z nami 89 podróżnych, dla których nasz pociąg był jedyną możliwością powrotu do Nowego Dworu Gdańskiego.

MBxd2-304 z pociągiem osobowym do Jantaru wyjeżdża ze Stegny. Fot. Przemysław Strzyżewski.

MBxd2-304 z pociągiem osobowym do Jantaru wyjeżdża ze Stegny. Fot. Przemysław Strzyżewski.

W 2018 roku kursowaliśmy zgodnie z rozkładem jazdy przez 85 dni:

 • 1, 2, 3, 4, 5, 6, 31 maja
 • 1, 2, 3, 9, 10, 16, 17 czerwca
 • 23 czerwca – 1 września
MIESIĄC DNI KURSOWANIA LICZBA PODRÓŻNYCH
MAJ 7 3 657 os.
CZERWIEC 15 8 112 os.
LIPIEC 31 28 460 os.
SIERPIEŃ 31 28 582 os.
WRZESIEŃ 1 470 os.
TOTAL 85 69 281 os.

Przez cały okres kursowania przewieźliśmy dokładnie 69 281 osób, co dało 9,61% wzrostu w stosunku do ilości przewiezionych pasażerów w całym 2017 roku (63 204 osób). Jest to nasz najlepszy dotychczasowy wynik. Liczymy, że po zakończeniu jesiennych przewozów w okresie „Wszystkich Świętych” uda się przekroczyć magiczną barierę 70 tysięcy.

W ramach ciekawostki, przedstawiamy letni sezon na Żuławskiej Kolei Dojazdowej w liczbach:

 • 15 biletów miesięcznych
 • 85 dni wspólnego podróżowania
 • 175 przewiezionych psów
 • 692 przewiezionych rowerów
 • 768 uruchomionych pociągów
 • 13 528 pociągo-kilometrów (tyle łącznie przejechały nasze pociągi)
 • 69 281 przewiezionych podróżnych
 • 588 230 pasażero-kilometrów (tyle łącznie przejechali nasi pasażerowie)
Pociąg z Nowego Dworu Gdańskiego do Jantaru ucieka przed burzą w Tujsku. Fot. Przemysław Strzyżewski.

Pociąg z Nowego Dworu Gdańskiego do Jantaru ucieka przed burzą w Tujsku. Fot. Przemysław Strzyżewski.

Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy odwiedzili nas w minionym roku. Szczególne podziękowania dla naszych podróżnych – tych stałych oraz nowych, dla których była to pierwsza podróż naszą koleją. Pamiętajcie, że kupując bilet na przejazd pociągiem przyczyniacie się do bieżącego utrzymania naszej kolei, która wymaga dużych nakładów nie tylko finansowych, ale również sił społecznych. Do zobaczenia w przyszłym roku w pociągach Żuławskiej Kolei Dojazdowej! W tym miejscu duże podziękowania należą się również dla pracowników i wolontariuszom Pomorskiego Towarzystwa Miłośników Kolei Żelaznych, którzy codziennie wykazują się ogromnym zaangażowaniem i poświęcają swój czas oraz fundusze w utrzymanie Żuławskiej Kolei Dojazdowej oraz aby każdy nasz pociąg bezpiecznie wyruszył i dotarł do celu, jednocześnie będąc największą atrakcją turystyczną na Żuławach. WIELKI SZACUNEK DLA NICH WSZYSTKICH!

Przypominamy również, że najbliższe rozkładowe pociągi zostaną uruchomione na Cmentarz Komunalny w Nowym Dworze Gdańskim w okresie „Wszystkich Świętych” w dniach 31 października – 2 listopada 2018 roku. Będziemy mieć kilka nowości związanych z tymi pociągami – szczegóły poznacie Państwo wkrótce.