08

Przewozy „Wszystkich Świętych” 2017

Zakończyliśmy już przewozy pasażerskie rozkładowymi pociągami w 2017 roku. Niedawno na tory wyjechały nasze pociągi uruchomione w okresie „Wszystkich Świętych”. Z racji, iż po roku przerwy wróciły pociągi na trasę prowadzącą do Cmentarza Komunalnego w Nowym Dworze Gdańskim, warto podsumować to wydarzenie.

Fot. Przemysław Strzyżewski

Fot. Przemysław Strzyżewski

Do roku 2015 regularnie na początku listopada uruchamialiśmy połączenia ze stacji Nowy Dwór Gdański Wąskotorowy do komunalnego cmentarza oddalonego od centrum miasta, przy którym znajduje się przystanek kolejowy. Z każdym rokiem formuła przejazdów się rozszerzała – począwszy od kursów w dniu 1 listopada jednym pociągiem na główną Mszę Świętą aż do kursowania o różnych porach dnia przez 2-3 doby. W 2015 roku osiągnęliśmy rekordowy wynik frekwencji. Kursując w dniach 31 października oraz 1 listopada przewieźliśmy dokładnie 988 osób. Niestety rok później nie udało nam się powtórzyć tego sukcesu. W związku z przebudową drogi krajowej nr 7 w okolicach wiaduktu nad linią kolejową, pociągi na Cmentarz Komunalny w Nowym Dworze Gdańskim w okresie Wszystkich Świętych nie kursowały. Teren kolejowy był placem budowy i niemożliwy był przejazd pociągów. W połowie 2017 roku przywrócono przejezdność linii kolejowej, dzięki czemu po raz kolejny zaplanowaliśmy kursowanie listopadowych pociągów na nowodworski cmentarz. 

Fot. Przemysław Strzyżewski

Fot. Przemysław Strzyżewski

Przygotowując ofertę przewozową skupiliśmy się na najważniejszym czynniku – dopasowaniu rozkładu jazdy w dniu 1 listopada do odbywającej się na cmentarzu Mszy Świętej. Po uzgodnieniu z Proboszczem Parafii, ustaliliśmy godzinę wyjazdu głównego pociągu z dworca kolejowego przy ulicy Dworcowej 29 o godzinie 10:30. Pozostałe kursy w ciągu dnia zostały skoordynowane do tego pociągu w dwu godzinnych odstępach. Mieszkańcy Nowego Dworu Gdańskiego na trzy dni od 31 października do 2 listopada zyskali całodzienne połączenie kolejowe z cmentarzem znajdującym się na obrzeżach miasta. Pociągi wyjeżdżały o godzinach 8:30, 10:30, 12:30, 14:30, 16:30 i 18:30. Każdy pociąg miał zaplanowany 30 minutowy postój na przystanku przy cmentarzu, aby podróżni mogli odwiedzić groby i zdążyć na pociąg powrotny. Za przejazd w jedną stronę pobieraliśmy „symboliczną” opłatę 2 złotych od osoby (dzieci do lat 4 podróżowały bezpłatnie).

Fot. Przemysław Strzyżewski

Fot. Przemysław Strzyżewski

Fot. Przemysław Strzyżewski

Fot. Przemysław Strzyżewski

W ciągu trzech dni przewieźliśmy łącznie 811 osób z czego najwięcej oczywiście w dniu 1 listopada. Główny pociąg o godzinie 10:30 zestawiony był z wagonu motorowego MBxd2-212, trzech wagonów Bxhpi oraz lokomotywy Lxd2-315. Podróżnym udostępniliśmy miejsca w 4 wagonach. Pierwsi pasażerowie zaczęli się pojawiać na peronie jeszcze przed godziną 10:00, by w chwili odjazdu szczelnie wypełnić całą dostępną przestrzeń w pojazdach. Kolejne przewozy pasażerskie Żuławskiej Kolei Dojazdowej w okresie „Wszystkich Świętych” zaplanowane są na listopad 2018 roku.