Sezon letni w pełni – przegląd prasy
Tegoroczny sezon turystyczny na Żuławach i Mierzei Wiślanej płata prawdziwe niespodzianki jeśli chodzi o pogodę – po fali upałów nadeszły dni deszczowe. Niezależnie od kapryśnej czasem aury nasze pociągi zgodnie z rozkładem jazdy przemierzają wąskotorowy szlak łączący najważniejsze atrakcje turystyczne regionu.
Amatorzy wypoczynku na wodach „Pętli Żuławskiej” – najnowszego szlaku turystyki żeglarskiej chętnie korzystają z mariny w Rybinie, z której roztacza się wspaniały widok na trzy mosty ruchome. Dwa z nich (drogowe) są zwodzone i działają na drodze wojewódzkiej. Trzeci, obrotowy most kolejowy jest najstarszy i znajduje się na linii kolei Żuławskiej wiodącej ze Stegny do Nowego Dworu. Reporterzy „Radia Gdańsk” odbyli podróż wodnymi szlakami „Pętli Żuław”, zapraszając słuchaczy także do przejazdu wąskotorówką:
Więcej informacji na stronie Radia Gdańsk – kliknij w link.
Dla poszukujących wypoczynku nad Bałtykiem nieco na uboczu od gwarnych i radosnych kurortów Bursztynowego Wybrzeża takich jak Stegna, czy Jantar cenną wskazówką może okazać się blog podróżniczy „Powroty”. Autorzy odkryli niedawno uroki leżącej na linii Żuławskiej Kolei Dojazdowej miejscowości Junoszyno! Nie ma tutaj knajp, dyskotek ani meleksów kursujących między centrum a plażą. Aby dostać się na brzeg Bałtyku wystarczy wsiąść w kolejkę Żuławską, dotrzeć do przystanku Junoszyno i spacerem przejść około 20 minut. Polecamy tę okolicę wszystkim ceniącym sobie ciszę i spokój!
Więcej na stronie „Blog Powroty” – kliknij w link.
Walory historyczne naszej kolei oraz jej atrakcyjność jako swego rodzaju „wehikułu czasu” umożliwiającego podziwianie specyficznego odkrył prowadzący program „Naturalnie Polska” Łukasz Tulej z kanału telewizyjnego Planete+. W 10 odcinku 4 sezonu programu podróżniczo-przygodowego odwiedził naszą kolej, a od naszych kolejarzy dowiedział się o niej praktycznie wszystkiego…
Więcej na stronie Planete+ – kliknij w link.
Od kilku lat trwa dyskusja na temat przyszłości Żuławskiej Kolei Dojazdowej, a przede wszystkim jej miejsca w regionalnym systemie transportowym. O najpoważniejszych wyzwaniach jakie czekają naszą kolej donosi „Radio Gdańsk” w rozmowie z przedstawicielami naszego Towarzystwa, Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku oraz Gminy Sztutowo. Pewną szansę rozwoju dają wdrożone w czerwcu 2018 roku zmiany legislacyjne, które otworzyły nowe furtki dla wsparcia kolei wąskotorowych przez spółki z Grupy PKP SA oraz przez budżet państwa i samorządy. Sprawę zmian w Ustawie o transporcie kolejowym szeroko komentuje „Rynek Kolejowy„, w rozmowie między innymi z przedstawicielami PTMKŻ.
Więcej na stronach Radio Gdańsk oraz Rynek Kolejowy – kliknij w linki.
Media branżowe, w tym „Rynek Kolejowy” poświęciły sporo miejsca planom związanym z reaktywacją „Pociągu na plażę”, który normalnym torem (o szerokości 1435 mm) docierałby do Nowego Dworu Gdańskiego i umożliwiałby przesiadkę na składy wąskotorowe (o szerokości toru 750 mm) do Stegny i Sztutowa. Projekt ten realizowany przez Pomorskie Towarzystwo Miłośników Kolei Żelaznych dzięki wsparciu samorządów, przy współpracy z przewoźnikiem kolejowym Arriva RP oraz z PKP Polskie Linie Kolejowe SA cieszył się w latach 2009-2013 ogromną popularnością wśród mieszkańców Pomorza i turystów. Trwają rozmowy z PKP PLK związane z ponownym uruchomieniem linii kolejowej nr 256 łączącej Szymankowo (położone na linii Tczew – Malbork, będącej częścią magistrali Trójmiasto – Warszawa), Nowy Staw i Nowy Dwór Gdański. O ich wyniku z pewnością poinformujemy na stronie Kolei Żuławskiej!
Więcej na stronach Rynku Kolejowego – kliknij w poniższe linki:
Artykuł o rozmowach PTMKŻ z PKP PLK o linii 256
Artykuł o połączeniach wspólnych po linii 256 i linii wąskotorowej
Przypominamy, że kursujemy codziennie do 01 września 2018 roku (sobota) i zapraszamy do przejazdów Żuławską Koleją Dojazdową!