Ujście Wisły

Park Krajborazowy Mierzeja Wiślana obejmuje swoim zasięgiem również ujście największej polskiej rzeki – Wisły. Żuławską Koleją Dojazdową mogą Państwo dojechać do samego wału przeciwpowodziowego, a stamtąd udać się na spacer wzdłuż Wisły aż do jej ujścia. Na naniesionych przez prądy rzeki, zakumulowanych na jej ujściu piaszczystych łachach gniazdują w sezonie letnim tysiące ptaków, a ostatnio te miejsca upodobała sobie foka szara, która niedawno powróciła do Bałtyku. W minionych latach zaobserwowano prawie sto fok odpoczywających na piaszczystej, tymczasowej wysepce. Wspaniały pomysł na wiosenny, lub letni spacer!

Wisła posiada kilka odnóg na swoim ujściowym odcinku. Żuławy to obszar akumulacyjny Delty Wisły. Od Bałtyku odgradza je piaszczysty wał Mierzei Wiślanej, ciągnący się od samego Gdańska aż po Pilawę (Federacja Rosyjska). Od wielu stuleci część wód do Zalewu Wiślanego i do Morza Bałtyckiego odprowadzają Nogat, Szkarpawa zwana Wisłą Elbląską (patrz Most Obrotowy), Martwa Wisła płynąca przez Gdańsk i Wisła Śmiała, która sama „wytyczyła” sobie koryto w 1768 r. podczas ogromnej powodzi. Właśnie dla zapobiegania skutkom wielkich powodzi, władze pruskie zdecydowały pod koniec XIX wieku o uregulowaniu Wisły w ujściowym odcinku i budowie tzw. Przekopu Wisły. Na tę okoliczność przekopano Mierzeję Wiślaną między Świbnem i Mikoszewem. Od 1895 r. główne Ujście Wisły znajduje się właśnie w pobliżu naszej stacji kolejowej.

Od samego początku funkcjonowania Przekopu Wisły, między rozdzielonymi wiślaną wodą miejscowościami kursował prom drogowy. Wkrótce po otwarciu linii kolejowej Gdańsk – Sztutowo dołączył do niego prom kolejowy. Po obu stronach zlokalizowano stacje: Lewy Brzeg Wisły (od Gdańska) i Prawy Brzeg Wisły (od Sztutowa). Unikalne rozwiązanie techniczne pozwalało na przeprawianie parowozu i kilku wagonów jednocześnie. Podczas „kursu” parowóz eżektorem parowym uzupełniał zapas wody w zbiornikach. Pociąg wspinał się na wał przeciwpowodziowy, na którym znajdowała się „zawrotka”, po czym zjeżdżał w dół i kontynuował jazdę w stronę Stegny, czy Sztutowa. Kursowanie promu zakończyło się w 1956 r., ale do dzisiaj można znaleźć na brzegu pozostałości nadbrzeża, do którego kolejkowy prom cumował.

Aby skorzystać z oferty Żuławskiej Kolei Dojazdowej i przespacerować się na Ujście Wisły, najlepiej skorzystać z pociągów relacji Sztutowo – Prawy Brzeg Wisły (stacja końcowa przy samym wale przeciwpowodziowym) lub Nowy Dwór Gdański – Prawy Brzeg Wisły.

Podróżnym dojeżdżającym z Krynicy Morskiej, Kątów Rybackich polecamy samochodem dojechać do Sztutowa i przy ul. Turystycznej po zaparkowaniu wsiąść w jeden z pociągów Żuławskiej Kolei Dojazdowej: o godzinie 11.55 lub 14.55. W soboty dodatkowy kurs o 13.55. Na miejscu pociąg zamelduje się o godzinie 13.10 lub 16.10 (sobotni, dodatkowy o 15.10). Powrotne połączenia z Prawego Brzegu Wisły o godzinach 13.30 lub 16.30.

Podróżni z Trójmiasta, Elbląga, Malborka i pozostałych miejscowości Pomorza powinni dojechać drogą krajową nr 7 lub 55 do Nowego Dworu Gdańskiego i tam wsiąść w jedno z porannych połączeń (patrz Rozkład Jazdy). Amatorom popołudniowego zwiedzania proponujemy podjechać do Stegny Gdańskiej i tam wsiadać do kolejki wąskotorowej.

Sami Państwo decydują jak długo pozostać w Mikoszewie – czy wracać po dwudziestu minutach, gdy zobaczą Państwo Wisłę z wału, czy przejść się w stronę rezerwatu „Mewia Łacha” i wybrać kolejne połączenie!