15

Żuławy w Gdańsku zakończone

Żuławskie przysmaki, domy podcieniowe, wydawnictwa oraz oczywiście zabytkowa kolej wąskotorowa. To wszystko królowało przez ostatni weekend w Gdańsku. II edycj

a wydarzenia związanego z promocją kultury, historii oraz turystyki Żuław Wiślanych zakończona. W ciągu dwóch dni odbywały się wykłady oraz pokazy filmów o Żuławach (m.in. o domach podcieniowych, mennonitach, kuchni żuławskiej, Machandlu, Pętli Żuławskiej, żuławskich skansenach, serowarstwie, historiach żuławskich wsi). Na specjalnie przygotowanych stoiskach w Muzeum Archeologicznym odbyły się promocje książek tematycznych i prezentacje gmin żuławskich.

Żuławska Kolej Dojazdowa zaprezentowała swoją ofertę handlową na rok 2018 ze szczególnym uwzględnieniem pociągów kursujących już od 1 maja. Odwiedzający mogli ponadto zobaczyć film dokumentalny o bieżących działaniach kolejarzy na Żuławach, a także nabyć gadżet z unikalnej kolekcji kolei wąskotorowej. Dodatkowym elementem wyposażenia stoiska był moduł makiety w skali H0e wykonany przez Adama Florina z Tczewa, który odzwierciedlał typowo żuławską linię kolejową. 

Wydarzeniem tego weekendu była prezentacja nowego wydawnictwa poświęconego losom Żuławskiej Kolei Dojazdowej. Zainteresowanie było spore i już w pierwszych dniach od ukazania się książki, ponad 50 egzemplarzy trafiło w ręce pierwszych czytelników.